„Ukrytí“ dlžníci môžu naznačovať problém v svetovej ekonomike

0
77
  • Analýza spoločnosti S&P Global Market Intelligence odhalila v čase, kedy sa svetová ekonomika spomaľuje, bližšie nešpecifikovaných dlžníkov s vyšším rizikom neschopnosti platiť.
  • Podľa Michelle Cheong z S&P Global Market Intelligence budú práve malé spoločnosti bez úverového ratingu prvé obete spomalenia hospodárstva.

Michelle tvrdí, že spoločnosti bez ratingu v Číne a celý technologický sektor v ázijsko-pacifickom regióne majú najvyššie riziko náhleho nárastu neschopnosti splácať dlhy.

Kontajnerová loď v prístave Piraeus Container Terminal 6. júna 2016 v Grécku.

Zatiaľ čo investori hľadajú náznaky uzdravovania svetovej ekonomiky, prieskumy a analytici z S&P Global hovoria o „ukrytých“ dlžníkoch, ktorí naopak naznačujú problémy.

Podľa S&P Global Ratings, sesterskej agentúry S&P Global Market Intelligence sú dlžníkmi malé spoločnosti bez úverového ratingu z S&P Global Ratings. Úverový rating je hodnotenie vlády alebo spoločnosti ich schopnosti splácať dlh.

Existuje veľa dôvodov prečo dlžníci nevyhľadávajú úverový rating, vrátane šetrenia nákladov, zriedkavé vydávanie dlhopisov a dôvera investora v značku. Medzi známe spoločnosti, ktoré boli v minulosti proti úverovému ratingu sú známa talianska módna značka Prada a nemecká športová značka Adidas.

„Spoločnosti bez ratingu sú istým spôsobom náznakom. Väčšinou sú to práve oni, ktoré začnú mať ako prvé problémy s platením, pretože sú slabšie. Po nich prídu na rad aj tie s ratingom.“

Michelle Cheong – riaditeľka S&P Global Market Intelligence

Spoločnosti bez úverového ratingu sú väčšinou malé spoločnosti, tie sú spravidla prvými obeťami spomalenia ekonomiky, hovorí Michelle Cheong, riaditeľka S&P Global Market Intelligence a svetová líderka vývoja v oblasti spracovania úverových dát.

Cheong v pondelok v telefonickom rozhovore pre CNBC povedala, že táto skupina je poriadne ukrytá a „mimo radarov“.  Je to preto, že dlžníkov bez ratingu je spolu veľmi málo: ich celkové aktíva tvoria menej ako 10 % z celkové množstva aktív ich kolegov s ratingom.

„Spoločnosti bez ratingu sú istým spôsobom náznakom ďalšieho vývoja. Väčšinou sú to práve oni, ktoré začnú mať ako prvé problémy s platením, pretože sú slabšie. Po nich prídu na rad aj tie s ratingom,“ dodala.

Celkové množstvo aktív spoločností s a bez ratingu vo fiškálnom roku 2018

Zdroj: S&P Global Market Intelligence (28. jún 2019)

Prieskumom indikátorov ako odhadovaná výška zárobku a rast príjmov, odhalila Cheong rizikové neohodnotené spoločnosti. Bližšie sa pozrela aj na potenciálne nebezpečné náznaky ako oznamy, ktoré sú verejnosťou vnímané „negatívne“, napríklad reštrukturalizácia spoločnosti.

Jej analýza, ktorá bude zverejnená v stredu na výročnej schôdzi S&P Global Market Intelligence v Singapure, odhalila s akými problémami bojujú neohodnotené spoločnosti v rôznych odvetviach a regiónoch. Svetové hospodárstvo sa spomaľuje, obchodná vojna medzi USA a Čínou sa vyostruje a ďalšie zhoršovanie obchodu môže vyvolať náhly nárast spoločností neschopných platiť.

Najohrozenejšie

Znižujúca sa miera zisku spoločností bez ratingu je podľa Cheong to, čo vyvoláva najväčšie obavy. Vysvetľuje, že dôvodom sú nadmerné investície vďaka ľahko dostupným úverom v posledných rokoch do projektov, ktoré zarábajú málo.

Analytici už dlho varovali pred rizikom zvyšujúcich sa dlhov, spôsobených nízkymi úrokmi. Nízky úrok prišiel po tom, ako centrálne banky zaviedli jednoduchšiu menovú politiku s cieľom podporiť hospodárstvo po finančnej kríze.

Zdroj: CNBC, finančné noviny