Život a vzostup miliardára Larry Elisna

0
67

Larry Ellison, 74 -ročný miliardár a spoluzakladateľ spoločnosti Oracle, je jedným z najzaujímavejších osôb v technologickom biznise. Či už ide o preteky na jachte, kúpu celých Havajských ostrovov alebo hanobenie konkurencie, vždy existuje dobrá šanca, že budeme prekvapení, čo človek, ktorého majetok siahajúci do výšky 68,4 miliardy USD ďalej urobí.

Tu je príbeh, ako sa z človeka, ktorého 2-krát vyhodili z vysokej školy dopracoval k statusu medzinárodného playboya a technologického titána.

 1. Podľa magazínu Forbes dosahuje majetok Larry Ellisna 68,4 miliardy USD, čo z neho robí siedmu najbohatšiu osobu na svete.
 2. Lawrence Joseph Ellison sa narobil v Bonxe, 17. augusta 1944, ako syn slobodnej matky Florence Spellman.
 3. Keď mal Larry len 9 mesiacov, dostal pneumónie. Jeho matka ho následne poslala do Chicaga za jeho strýkom a tetou Lillian a Louis Ellisnových.
 4. Louis, jeho adoptívny otec bol ruským imigrantom, ktorý prijal meno Ellison, čím vzdal hold miestu, kde po prvý krát vstúpil do USA: Ellis Island.
 5. Ellison navštevoval strednú školu v Chicagu na South Side a následne nastúpil na University of Illinois na Urbana-Champaign.
 6. Po smrti jeho adoptívnej matky, kedy navštevoval Larry druhý ročník na univerzite, ho vyhodili. Na univerzitu sa skúsil vrátiť, no po jednom semestri ho opäť vyhodili.
 7. Nakoniec, v roku 1966, ako 22-ročný sa Ellison presťahoval do Berkeley v Kalifornii, čo sa nachádzalo neďaleko budúceho Silicon Valley. Už vtedy sa tu rozvíjal technologický sektor.
 8. Z Chicaga si do Kalifornie jedného dňa urobil výlet v tyrkysovom Thunderbirde, pričom dúfal, že takto urobí dojem.
 9. Ellison vyskúšal niekoľko pracovných pozícií vo firmách ako Wells Fargo či Amdahl. V tomto čase sa mu podarilo získať programátorské znalosti.
 10. Zvratom v jeho živote bolo, keď nastúpil do zamestnania v spoločnosti Ampex, ktorá získala kontrakt na vytvorenie databázy pre CIA pod kódovým označením Oracle.
 11. V roku 1977, Ellison spolu s partnermi Bob Miner a Ed Oates založili spoločnosť Software Development Laboratories. Firma začala so základným kapitálom 2000 USD, pričom 1200 USD išlo z vrecka samého Laryho.
 12. Ellison a jeho spoločnosť boli inšpirovaní počítačovým vedcom Edgar F. Codd-om a jeho teóriou takzvanej relačnej databázy – spôsobom, akým bude počítačový systém ukladať a umožňovať prístup k informáciám. V súčastnosti sa to berie za samozrejmosť, no v sedemdesiatych rokoch išlo o revolučnú myšlienku.
 13. Prvou verziou databázy Oracle bola verzia 2. Žiadna verzia 1 nebola. V roku 1979 sa firma premenovala na Relational Software Inc., no a v roku 1982 sa napokon opäť premenovala podľa svojho vlajkového produktu na Orale System Corp.
 14. Ako jeden z kľúčových predstaviteľov technologického biznisu, rástla firma Oracle rýchlo. V roku 1986 mala Oracle svoje IPO, pri ktorom ja jej podarilo dosiahnuť tržby 55 miliónov USD.
 15. V roku 1990 bola firma nútená prepustiť 10% svojej pracovnej sily (približne 400 zamestnancov), čo Ellison opisuje ako neuveriteľnú obchodnú chybu. Oracle umožnila svojim obchodným zástupcom zaknihovať svoje budúce tržby do aktuálneho kvartálu, čo skreslilo čísla firmy a to viedlo k žalobe a problémom s regulačnými orgánmi.
 16. Nevyzeralo to ako dobrý začiatok nastupujúcej dekády. Po úpravách tejto chyby bola firma blízko bankrotu. Medzitým konkurenti ako Sybase si utrhávali čoraz väčší trhový podiel.
 17. Trvalo to niekoľko rokov, no v roku 1992 sa Ellisonovi a Oraclu podarilo vzpružiť so svojou novou databázou Oracle 7.
 18. Ellison je známy pre svoj kladný postoj k ohováraniu konkurencie. V 90. rokoch viedli s firmou Informix PR spor, ktorý zašiel tak ďaleko, že pred budovou Oracle v Silicon Valley vyvesili bilbord s nápisom ,,Prechádza dinosaurus.´´
 19. Oracle však aj naďalej pokračoval v ohováraní konkurencie. Vzhľadom na to, že bol Ellison majoritným akcionárom firmy, milióny sa mu zbierali. Časom sa oddal niektorým drahým hobby, ako napríklad jachting.
 20. Taktiež je aj sponzorom tímu Oracle USA, ktorý v roku 2010 vyhral americký pohár.
 21. Ellisonovi sa dokonca podarilo pretaviť potenciálnu stratu na výhru. Marc Benioff, ktorý pracoval pre Ellisna sa rozhodol odísť a založil startup Salesforce.com. Ellison bol skorým investorom, ktorý investoval 2 milióny USD do tohto startupu.
 22. Keď Benioff zistil, že Ellison v rámci firmy Oracle pracuje na vytvorení konkurencie produktu Salesforce, pokúsil sa svojho mentora prinútiť, aby spoločnosť opustil. Namisto toho, Ellison prinútil Bennioffa aby ho vyhodil – čo znamená, že Ellison si svoje akcie startupu Salesforce ponechal.
 23. Vzhľadom na to, že Salesforce na trhovú kapitalizáciu 115 miliárd USD, Ellison osobne profituje dokonca, aj keď sa jeho konkurencii darí. Tento spor viedol k napätému vzťahu oboch podnikateľov, ktorý pokračuje aj dodnes.
 24. Pravdou je, že dot-com boom v 90. rokoch výrazne obohatil Oracle. Všetky novo-vznikajúce dot-com spoločnosti potrebovali databázy a Oracle tu bol, aby im ich predal.
 25. Keď sa Steve Jobs vrátil v roku 1997 späť do vedenia Applu, požiadal Ellisna, aby bol súčasťou správnej rady. Ellison nakoniec tak aj urobil, no nakoniec tomu nemohol venovať svoj čas.
 26. Keďže pokladnice spoločnosti Oracle doslova pretekali, po skončení dot-com boom, keď ceny klesli, Oracle v roku 2004 odkúpil spoločnosť People Soft za 10,3 miliardy USD.
 27. V roku 2010 Oracle kúpil firmu Sun Microsystems, serverovú spoločnosť, ktorá vznikla približne v tom čase ako Oracle v roku 1982. Akvizícia dala spoločnosti prístup k mnohým kľúčovým technológiám, vrátane kontroly na MySQL databázou.
 28. Počnúc rokom 2010 začal Ellison prenechávať čoraz viac zodpovedností svojim dôverným ľuďom, ako Mark Hurd a Safra Catz.
 29. Jeho míňanie sa však vôbec nespomalilo. V roku 2012 sa zakúpil 98% havajského ostrova Lanai.
 30. Ellison v roku 2016 založil na ostrove Lani startup Sensei, ktorý sa venuje hydroponickému pestovaniu rastlín.
 31. Ellison taktiež odkúpil aj nízko-nákladové havajské aerolinky Isnald Air v roku 2014. Následne o dva roky neskôr však svoj podiel predal, keďže spoločnosti sa finančne nedarilo.
 32. Ellison investoval aj do edukačnej platformy Leapfrog Enerprises.
 33. Nie však všetky postranné Ellisnove investície skončili úspechom. Ako jeden z prvých investorov podporil startup Theranos cielený na testovanie krvi. Startup v roku 2018 skrachoval, potom ako bola Elizabeth Holmes obvinená z podvodu.
 34. Okrem súkromného ostrovu, vlastní Ellison aj Astor Beechwood Mansion v meste Newport na Rhode Island.
 35. Taktiež aj dom v Malibu, Kalifornii…
 36. Dom vo Woodside, Kalifornii, ako aj dom v Rancho Merage v Kalifornii.
 37. Je vlastníkom tenisového turnaja Indian Wells.
 38. Ellisonove míňanie je tak extrémne, že jeho osobný účtovník ho v roku 2002 požiadal, aby si vytvoril budget a plán, uviedol portál Bloomberg.
 39. Ellison je štyri-krát rozvedený. V spojení so svojím majetkom si vyslúžil reputáciu medzinárodného playboya. Hovorí sa, že randí s modelkou Nikita Kahn.
 40. Ellison má dve deti. Jeho dcéra Megan je filmová producentka a bola nominovaná na Oscara. Pracovala na filmoch ako Zero, Dark Thirty, American Hustle.
 41. Ellisonov syn sa taktiež angažuje vo filmovom priemysle, pričom produkuje filmy ako The Terminator a Mission Impossible.
 42. V roku 2014, Ellison oficiálne zostúpil z pozície CEO spoločnosti Oracle, pričom posunul do vedenia Hurd-a a Katz. V tom čase držal titul piateho najbohatšieho človeka na svete.
 43. V roku 2016 sa Ellisnovi podaril dobrý obchod. V roku 1998 investoval 125 miliónov USD do startupu NetSuite, ktorý založil bývalý výkonný člen Oraclu, Evan Goldberg.
 44. To sa nakoniec vyplatilo, keď CEO NetSuite, Zach Nalson dohodol predaj tejto spoločnosti Oraclu, ktorý ho kúpil za 9,3 miliardy USD. To vynieslo Ellisnovi 3,5miliardy USD v hotovosti. T. Rowe Price, ktorý bol taktiež jedným z investorov Net Suite sa pokúsil tento obchod blokovať, z dôvodu potenciálneho konfliktu záujmov, no obchod nakoniec v roku 2016 prešiel.
 45. Oracle pomaly ale isto presúva svoj biznis do cloudu, čo dáva Ellisnovi množstvo príležitostí na dobehnutie Amazon Web Services, ktorý je na tomto trhu kľúčovým hráčom.
 46. Ellison sa angažuje aj mimo Oraclu. Stal sa členom správnej rady v spoločnosti Tesla 28. decembra 2018, v ktorej je jedným z hlavných investorov. Už predtým v roku 2018 opísal Muska ako blízkeho priateľa a obraňoval ho pred kritikmi.
 47. Ellison je taktiež aj filantrop. V máji 2016 daroval 200 miliónov USD centru na liečbu rakoviny na University of Southern California.
 48. V roku 2010 podpísal Giving Pledge, pričom prisľúbil darovať 95% svojho majetku pred smrťou.
 49. Okrem toho sa Ellison ešte stále angažuje v Oracle. Figuruje ako člen správnej rady a CTO.
 50. Síce nemusí byť v úplnom popredí, no stále ostáva tvárou spoločnosti a pomáha jej smerovať dopredu.ZdrojZdroj: BUSINESSINSIDER, Financnenoviny