Zlaté ekonomické časy skončili, sme v poslednej fáze

0
56

Pomalý nárast a pozastavený rast cien akcií vyvolávajú obavy, že zlaté ekonomické časy skončili

Viac ako 60 % investorov hovorí, že akcie dosiahnu v roku 2018 svoje maximum, ak sa tak už nestalo. Skončili sa zlaté časy po všetkých tých úspešných rokoch?

Čím ďalej, tým viac vyvoláva obavy na americkom trhu predstava, že ekonomika vstúpila do poslednej fázy rastu. Trhoví investori tvrdia, že každú chvíľu môže nastať pokles a s ním aj koniec býčieho trhu, ktorý je jedným z najdlhších v histórií.

Fázy ekonomického cyklu je často veľmi ťažké definovať a len ťažko nájsť nejaký jednotný konsenzus o tom, aký je presný stav v danom čase. Napriek tomu, existuje zoznam, ktorý obsahuje stále viac jasných signálov spomaľovania a to dokonca nezávisle od niektorých potenciálnych spúšťačov, ako napríklad začínajúca obchodná vojna alebo iné geopolitické problémy.

Investičná banka Wells Fargo nedávno napísala: „americká ekonomika vstupuje do poslednej fázy expanzie.“ Z pohľadu spoločností je charakteristická pomalším ekonomickým rastom, tlakom na výnosy, rastúcimi úrokmi a znižovaním kreditu. Mnoho z týchto znakov korešponduje s aktuálnou situáciou. Americký HDP je v prvom štvrťroku na úrovni 2,3 %, teda pod priemerom (3 %) posledných troch štvrťrokov, pretože spotrebiteľské výdavky boli najnižšie za posledných päť rokov. Aj keď spomaľujúci sa nárast nie je to isté ako pokles, čísla vyvolávajú obavy, že obdobie synchronizovaného svetového rastu je na svojom konci. Podľa aprílového prieskumu manažérov fondov americkej banky Merrill Lynch, iba 5 % respondentov očakáva rýchlejší svetový rast v najbližších 12 mesiacov. Na začiatku roku si to myslelo približne 40 %.

Nezávisle od toho, údaje z pracovného trhu svedčia o zmiešaných tendenciách na trhu práce. Výnosy z prvého štvrťroku dokazujú rekordnú silu výnosov a ziskov korporácií a analytici označili toto obdobie za vrcholové.                                                                                                                                                                                                       FED už roky zvyšuje úroky a pravdepodobne bude pokračovať počas celého roku 2018 predtým, ako rapídne zvýši tempo v nadchádzajúcich rokoch. Takúto politiku mnohí vnímajú ako znižovanie atraktivity akcií v porovnaní s dlhopismi, ktoré napomáhajú 10-ročným výnosom štátnych dlhopisov, ktoré nedávno dosiahli 3 % po prvýkrát po štyroch rokoch.

Myšlienka, že ekonomika je v poslednej fáze expanzie začína byť aktuálna. Podľa prieskumu banky Merrill Lynch zo začiatku tohto roku, viac ako 70 % opýtaných uviedlo, že svetová ekonomika je v poslednej fáze cyklu. Toto percento sa teraz značne zvýšilo. Naopak podiel respondentov, ktorí tvrdili, že ekonomika je v strede cyklu sa za rovnaké obdobie značne znížil a podiel tých, ktorí tvrdili, že ekonomika je v recesií sa prudko zvýšil z takmer úplnej nuly.

Aj keď Wells Fargo tvrdí, že na trhu budú stále zisky, investori hovoria, že podmienky sa už nezlepšia. Podľa prieskumu banky Merrill Lynch, alokácia investorov svetových akcií poklesla v apríli na 18-mesačné minimum 29 %  z marcových 41 %. Pre americký trh to bol pokles o 10 % pod dlhodobý priemer.

Prieskum ukázal, že 18 % investorov tvrdí, že trh bol už na svojom vrchole. Ďalších 43 % opýtaných investorov očakáva vrchol neskôr v roku 2018, zatiaľ čo 39 % si myslí, že vrchol sa objaví v roku 2019 alebo neskôr. „Investori sú na pozore kvôli tohtoročnej zvyšujúcej sa nestálosti, majú obavy zo svetových obchodných vojen a debatujú o tom, či sme práve boli svedkami najlepšieho obdobia cyklu na investície,“ povedal Matt Miskin, trhový stratég zo spoločnosti John Hancock Financial Services.

Morgan Stanley napísal, že indikátor cyklu rozvinutých trhov je stále v expanzií, ale zároveň už aj expandoval. „Myslíme si, že šanca, že v roku 2018 nastane cyklický vrchol pre akcie, výnosy a ceny dlhopisov korporácií je vysoká, a to aj napriek stále pomerne dobrej úrovni svetového rastu.“

Na rozdiel od minulých rokov, kedy analytici oznamovali koniec býčieho trhu, „si myslíme, že rok 2018 znamená zmenu v miere inflácie, zmenu v raste a politike zároveň.“ Investičná banka tiež uviedla, že aj keď to neznamená, že investori by mali očakávať nejaký zádrhel, podobný tomu počas finančnej krízy, stále to môže byť „búrlivé, frustrujúce a náročné obdobie z hľadiska celkového výkonu.“

V poslednom čase bojujú akcie s dôležitými indexmi uviaznutými v tesnom obchodnom rozsahu. Oba indexy Dow Jones DJIA a S&P 500 SPX sú vo svojom najdlhšom procese korekcie od finančnej krízy a Wall Street už nemá vedúce postavenie na trhu. Morgan Stanley to naznačil. Je to zmena k takému prostrediu na trhu, kde posledná fáza cyklu bude výbornou príležitosťou pre napríklad energetické odvetvia. Mimochodom, akcie energetického priemyslu mali v poslednom čase vysoké zisky, tento štvrťrok si polepšili o 11 %, čo z nich robí jedného z najvýkonnejších spomedzi 11 odvetví S&P 500.

Nie všetci analytici predpovedajú klesajúcu tendenciu na trhu. Spoločnosť Goldman Sachs v pondelok napísala, že strach z expanzie je prehnaný. Dodali, že vzhľadom na pravdepodobnosť recesie, existuje len 5 % šanca, že recesia začne v najbližších štyroch štvrťrokoch, 19 % v rámci ôsmych štvrťrokoch a 34 % v dvanástich. 

 „Ak sa pozrieme dopredu, náš americký ekonomický tím predpovedá, že aktuálne 9-ročné obdobie expanzie potrvá ešte niekoľko rokov,“ napísali v správe pre klientov. Pokles v ekonomike v blízkej budúcnosti sa zdá byť vzdialený. Spotrebitelia rátajú so 69 % americkým HDP a dôvera stále narastá. Obchodné výdavky sú tiež obrovské. S&P 500 narástol za prvý štvrťrok o 24 %.

Tento optimistickejší pohľad ohlásil minulý týždeň William Dudley, prezident Fed-u v New Yorku.  Povedal, že by bol prekvapený ak by obdobie expanzie skončilo skôr ako o dva roky.(určite si pamätáme čo tvrdil FED pred krízou v roku 2008)

Zdroj: marketwatch